• Post category:Блог

Животот е подобар кога се споделуваат знаења. Sharing is caring. Па, во овој блог пост, ќе ви споделиме неколку совети за тоа како да го исчистите вашиот винилен под и што да одбегнувате при чистење. Знаеме дека винилниот под може да издржи главно сè благодарејќи на неговите карактеристики на  висока издржливост и водоотпорност. Винилниот под е исклучително лесен за одржување и задржување на изгледот како нов. Сепак, важно е да се запамети дека сè уште е подложен на нормалното „абење“  особено во области со голем сообраќај на луѓе. Клучот за одржување на секој под е да се најдат начини за минимизирање на штетата и да се следат препораките за рутинското одржување. Овие стручни совети ќе ви покажат како да ги исчистите винилните подови и како да изгледаат како првиот ден кога биле монтирани.

Подолу учиме како правилно да ги исчистите винилни подови. 

Винилниот под е една издржлива опција за под што изгледа одлично. Затоа е една од најпопуларните и најпосакуваните опции за подови. Но, треба да го исчистите за да го одржите добриот изглед нели? Значи, како да се исчисти винилниот под? Дали оваа задача е тешка? Воопшто не! Само следете ги методите и советите дискутирани овде и ќе бидете горд сопственик на прекрасен и чист винилен под.

Со овие совети за чистење на винил, можете да исчистите навистина валкан винилен под кој има дамки од боја, мастило, маснотии итн. Заедно со чистењето на винилниот под, ќе споделимe со вас неколку совети кои ќе ви помогнат да го одржувате вашиот винилен под.

Како да се исчисти винилниот под?

Дали се прашувате дали можете да го исчистите вашиот винил под со правосмукалка (бидејќи ова е полесно) наместо да метете со обична метла?

Да, сосема е во ред ако го исчистите подот со правосмукалка.

Но, треба да бидете внимателни кога работите со винил користејќи правосмукалки. Сигурно сте слушнале дека правосмукалките можат да остават гребнатини на подот. Вистина е, затоа што правосмукалките се со прилично добра големина, како и тешки. Можете да ги избегнете тие гребнатини ако вакумирате со правосмукалката  на правилен начин. Сменете ја висината на вашата правосмукалка во режим на смукање на гол под (проверете дали ја има). 

Сега е време да го исчистите подот откако ќе го изметите или исчистите со правосмукалка. Кога ви треба вашиот винил под да е во најдобра состојба дури и по неколку години, силните средства за чистење се нешто што нема да го предложиме. Зошто? Бидејќи долгорочно го оштетуваат подот.

Она што најдобро функционира е раствор од обична топла вода со малку сапун во неа. Потопете го џогерот во овој раствор и спремно е за чистење. Не го одржувајте џогерот премногу влажен бидејќи постојано испушта вода од него. Користењето на вишок вода на подот нема да донесе ништо добро бидејќи водата ќе навлезе во пукнатините на подот свиткувајќи ги, олабавувајќи ги или виткајќи ги рабовите при што ќе ја намали ефикасноста на лепилото што го држи заедно подот… накратко, ќе го оштети. 

Сигурно размислувате дали ова благо решение ќе биде исто толку ефикасно како некое професионално средство за чистење?
Може да функционира многу подобро отколку да го третирате вашиот под со тешки средства за чистење кои би довеле до уништување на горниот слој на винилниот под. Дa, тие тешки хемиски средства за чистење воопшто не ви се потребни кога можете да користите обично средство за домаќинство. 

Не користете парни џогери

Високите температури предизвикуваат оштетување на винилните подови. Затоа треба да се избегнуваат парни џогери. Изгледаат кул, но го влошуваат изгледот на вашиот под. Затоа се советува да се користи топла, а не врела вода за чистење на винилниот под.

Како да се ослободите од траги на вашиот винилен под?

Понекогаш, дури и по правилно чистење на подот, остануваат некои траги од гребење. Но, не е невозможно да се исчистат. Треба да користите средство за чистење наречено WD-40 кое магично ќе ги исчисти тие траги. Испрскајте малку WD-40 на чиста крпа и со неа истријте ги трагите од гребење. Ова е еден од неверојатните хакови на WD-40 кој ви помага да го исчистите вашиот винил под.

Чистење на дамките

Ако сè уште има дамки (како дамки од храна) по чистењето, не грижете се, сода бикарбоната брзо ќе ги исчисти. Измешајте сода бикарбона и вода така што ќе се формира паста. Втријте ја оваа паста преку дамката со помош на четка за заби и исплакнете со топла вода.

Работи што треба да се избегнуваат

Не користете премногу тврди чистачи што може да влијаат на квалитетот на материјалот. Избегнувајте употреба на силни хемиски производи за чистење, абразивни средства за чистење. Исто така, треба да избегнувате производи за „ сјаен под“, кои имаат тенденција да остават досадна површина на винилниот под.

Дали сè уште мислите дека чистењето на винилниот под е тешка задача? Мислам дека воопшто не е тешка задача ако го користите правилниот метод за чистење. Следете ги чекорите и советите наведени во овој пост и лесно ќе се претвори во уште една едноставна задача за вас. Ако имате какви било прашања, ние сме тука да одговориме на нив. Контактирајте не на нашата маил адреса info@omnitec.mk

Ве очекуваме!